Местната инициативна група „Елхово-Болярово“ е сдружение с нестопанска цел (СНЦ), учредено през 2010 г. с основен предмет на дейност прилагането на подхода Водено от общностите местно развитие /ВОМР/, с подкрепата на Европейските структурни и инвестиционни фондове на територията на общините Елхово и Болярово.
От месец март тази година СНЦ „МИГ – Елхово – Болярово“ изпълнява Административен договор № РД 50-67/21.03.2023 г. по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от Програма за развитие на селските райони 2014 – 2020 г., във връзка с подготовката на нова Стратегия за водено от общностите местно развитие 2023 – 2027 г. (СВОМР).
Прилагането на стратегията за ВОМР се насочва към финансиране на проекти, които отговарят на местните потребности, създават и запазват заетост и са в полза на местния бизнес, читалища и нестопански организации, и местното население като цяло.
През новия програмен период (2023 – 2027 г.) Стратегията за ВОМР може да получи многофондово финансиране от: от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони /ЕЗФРСР/, Европейския социален фонд /ЕСФ/ и Европейския фонд за регионално развитие /ЕФРР/.
Представяме ви възможностите за подкрепа чрез Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (СПРЗСР) и с подкрепата на ЕЗФРСР:
Финансовият ресурс за СНЦ „МИГ – Елхово – Болярово“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони (ЕЗФРСР – водещ фонд за подхода) може да е в размер до 3 000 000 евро, включващ средства за изпълнение на проекти по стратегията, средства за изпълнение на дейности за сътрудничество и средства за управление, мониторинг и оценка на стратегията и нейното популяризиране.
С прилагането на подхода ВОМР/ЛИДЕР на територията на МИГ – Елхово – Болярово следва да се постигнат следните цели за местно развитие:
- Подобряване на условията на живот на териториите на местните общности;
- Създаване на динамична жизнена среда и подобряване качеството на живот чрез развитие на хоризонтални и междусекторни партньорства и взаимодействие за инициативи от общ интерес, както и на практики и модели за добро управление и участие на заинтересованите страни в развитието на територията, като основа за териториално развитие;
- Подкрепа за териториалната идентичност, маркетинг и марки на база на специфичния териториален потенциал и продукти от местен характер;
- Повишаване на конкурентоспособността на местните икономики и възможности за създаване на местен бизнес, включително чрез диверсификация и подкрепа за алтернативни дейности;
- Подкрепа за въвеждането на иновации;
- Засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии чрез подкрепа за иновации в предприятията и насърчаване на прехода към кръгова икономика чрез подкрепа за инвестиции в предприятията с цел подобряване на ресурсната ефективност;
- Насърчаване на устойчивата и качествена заетост и социално включване на уязвими и маргинализирани групи;
- Съхраняване и опазване на околната среда и насърчаване на ресурсната ефективност, вкл. дейности за превенция и управление на риска и за използване потенциала на културното наследство;
- Приобщаващо образование и образователна интеграция.
Допустими мерки за включване в Стратегия за ВОМР за програмен период 2023 – 2027 с подкрепата на Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони:
В СВОМР могат да се включват мерки, както подобни на интервенциите от СПРЗСР, така и такива, отговарящи на целите на Регламент 2021/2115 и Регламент 2021/1060.
Възможни мерки (интервенции) от СПРЗСР:
- Инвестиции в земеделските стопанства и Инвестиции в земеделските стопанства насочени към опазване на компонентите на околната среда
- ВАЖНО! Не е допустима подкрепата за основни земеделски инвестиции, като закупуването на машини, с изключение на такива, предвидени за социално земеделие и такива, свързани с колективни инвестиции.
- Интензитет на помощта: 50 %
- Инвестиции в преработка на селскостопански продукти и II. Г.2.1.- Инвестиции за преработка на селскостопански продукти, насочени към опазване на компонентите на околната среда
- Интензитет на помощта: 50 %
- Г.3. Инвестиции в неселскостопански дейности в селските райони
- Интензитет на помощта: 50 %
- Г.4. Възстановяването на земеделски потенциал след природни бедствия или катострофични събития и инвестиции в подходящи превантивни действия
- Интензитет на помощта 50 % за ЗС, 80 % за публични субекти
- Г.6. Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони
- ВАЖНО! В стратегиите за ВОМР не е допустимо включването на разходи за инфраструктура, свързани с пътища, водопреносни и канализационни системи, освен ако не са част от по-голям проект или не са свързани с дейности, отговарящи на концепцията за интелигентни селища.
- Интензитет на помощта: 100 %
- Допустими (национално ниво) кандидати: само общини
- Г.7. Запазването на духовния и културния живот на населението в селските райони
- Интензитет на помощта: 100 %
- Г.8. Непроизводствени инвестиции в земеделските стопанства
- Интензитет на помощта: 100 %
- Г.10. Залесяване и възстановяване
- Интензитет на помощта: 100 %
- Г.11. Предотвратяване на щети по горите и горски пожари, природни безствия и катастрофични събития
- Интензитет на помощта: 100 %
- Г.14. Първична преработка на дървесина
- Интензитет на помощта: 65%
Ако имате проектни идеи / идеи за развитие на територията, моля, обърнете се към МИГ – Елхово – Болярово, за да ги представите и те да бъдат взети предвид при разработване на стратегията за следващите години.
Този материал е създаден от МИГ – Елхово – Болярово с подкрепата на ЕС във връзка с изпълнение на Административен договор № РД 50-67/21.03.2023 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ от мярка 19 „Водено от общностите местно развитие“ от ПРСР 2014-2020 г.“